01.04.2016

7 cennych rad przed targami pracy

Targi Absolvent Talent Days za pasem. Warto się do nich dobrze przygotować, aby wizyta na nich nie była straconym czasem.

Najgorsze, co może się zdarzyć, to powrót po całym dniu spędzonym na targach z poczuciem, że to był zmarnowany dzień. Na szczęście ten artykuł pomoże temu zapobiec. Jeśli idziesz na targi, wykorzystaj poniższy tekst jako listę kontrolną, dzięki czemu upewnisz się, że nic ci nie umknęło.

A zacznij od podstawy, o której sporo osób zapomina i…

Zaktualizuj CV

Jedno z największych faux pas, jakie możesz popełnić w kontaktach z przyszłym pracodawcą. Możesz pojawić się w ubraniach modnych w poprzednim sezonie, ale nie możesz mieć nieaktualnego CV. Poświęć trochę czasu i zaktualizuj swój życiorys. Zastanów się dobrze jakie nowe aktywności w nim umieścić, jakie szkolenia masz za sobą i czym możesz zauroczyć przyszłego pracodawcę.

A potem po prostu je wydrukuj, ale…

Zrób kilka kopii CV

Ta kartka papieru i dobre wrażenie to wszystko, co zostanie rekruterowi po rozmowie z tobą podczas targów. Ale tylko dzięki CV firmy będą mogły się z tobą skontaktować. Zadbaj o to, aby nikomu nie zabrakło twojej wizytówki, jaką jest CV. Lepiej wrócić do domu z teczką, w której zostało kilka kopii, niż pędzić do domu po kolejne kopie.

Tylko skąd wiedzieć ile kopii potrzebujesz?

Zastanów się, komu je wręczysz

Przed targami zapoznaj się z listą wystawców. Zastanów się, do ilu firm chcesz się zgłosić. Czy wszystkie firmy będące na targach są w kręgu twoich zainteresowań? Czy chcesz podejść do każdego stoiska? Czy będziesz mieć wystarczająco dużo czasu? Pamiętaj, że nie chodzi tylko o zostawianie CV na stoiskach, ale też o chwilę rozmowy. Zobacz też gdzie będą stanowiska wybranych przez ciebie firm, aby nie musieć ich potem szukać.

Mając plan poruszania się po targach przejdź do następnego kroku przygotowań, czyli…

Poznaj firmy, do których chcesz aplikować

Rzadko kiedy wybiera się przyszłego pracodawcę bazując tylko na jego nazwie lub logo - zazwyczaj wiesz czym zajmuje się firma, w której chcesz pracować. Ale poświęć trochę czasu na poznanie jej lepiej. Zobacz stronę firmy - często możesz znaleźć tam informacje o wartościach, jakie są ważne dla firmy i których szuka u pracowników. Możesz je nawet podkreślić w swoim CV lub stworzyć CV specjalnie dla tej firmy.

Możesz też dowiedzieć się o ostatnich wydarzeniach z życia firmy, żeby mieć o czym porozmawiać z rekruterem. A skoro już o tym mowa…

Przemyśl rozmowę z rekruterem

Strategia „zagadam, jakoś to będzie” może sprawdza się przy nawiązywaniu znajomości w klubie, ale nawet wtedy masz w głowie chociaż początek rozmowy. Przed rozmową z rekruterem musisz przygotować się bardziej. Bazując na wiedzy ze strony internetowej zastanów się, jakie pytania możesz usłyszeć i przemyśl odpowiedzi. Przemyśl też pytania, jakie ty chcesz zadać rekruterowi.

A gdy już mu je zadasz, to wtedy…

Słuchaj uważnie odpowiedzi

Poza robieniem dobrego wrażenia wykorzystaj rozmowę do zebrania informacji. Nie baw się w szpiega i nie staraj się pozyskać jakichś tajemnic firmowych, wystarczy ci, że dowiesz się podstaw związanych ze stanowiskiem, o które się starasz. Dlaczego szukają kogoś na to stanowisko? Jaki jest zakres obowiązków? Jak duży jest  zespół, z którym będziesz współpracować? Jak wyglądają relacje w firmie? To wszystko może ci się przydać na następnych etapach rekrutacji.

No właśnie - następne etapy. Chcesz, żeby nadeszły, prawda?

Bądź dobrej myśli

Pamiętaj - spięcie i stres jeszcze nikomu nie pomogły, a zaszkodziły wielu. To, czego potrzebujesz podczas kontaktów z rekrutującymi to pewność siebie i pozytywne nastawienie. Dzięki temu łatwiej zrobisz dobre wrażenie, a i sama rozmowa z pewnością będzie przyjemna dla obu stron. Targi pracy to dopiero pierwszy krok na twojej drodze do idealnej pracy. Nie ma sensu spalać się, zanim ta droga się rozpoczęła.

Po prostu do każdego CV dołączaj szczery uśmiech. Powodzenia!

Firma Adar sp. z o.o. od 1 stycznia 2018 roku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. »Więcej informacji Logo Funduszy Europejskich oraz Unii Europejskiej